Papa
Nazwa „papa” pochodzi od niemieckiego terminu „pappe”. Pod tym określeniem kryje się materiał budowlany, który stosuje się, by stworzyć odpowiednią izolację przeciwwilgociową oraz przeciwwodną budynku.
Służy więc za izolację ścian piwnic, pokryć dachowych, fundamentów, a także posadzek. Mocuje się ją albo w sposób mechaniczny (z pomocą gwoździ), albo poprzez zgrzewanie (gorące powietrze lub palnik), albo mocowanie tradycyjne.
Istnieją także warianty papy samoprzylepnej. Papę produkuje się nasączając tekturowe osnowy i welon z włókna szklanego lub poliestrowego masą asfaltową albo smołową.
Materiał ten posiada warstwową konstrukcję. Składa się więc z zabezpieczenia spodniego, stworzonego najczęściej z folii, masy asfaltowej, wkładki nośnej, wykonanej z tkaniny szklanej, poliestru, welonu szklanego czy też tektury, masy asfaltowej (zwykle wypełniacz mineralny, bitum lub modyfikator) oraz zabezpieczenia wierzchniego w formie posypki z bazaltu, skalenia lub piasku. Polecamy zainteresować się także zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych.
Papa utrzymuje giętkość w przypadku wyjątkowo niskich temperatur i jest odporna na spływanie.
Polecane artykuły
Zielone marki
Pierwszą firmą zaliczaną do grona „zielonych”, która zasługuje na szczególną uwagę jest BuildDesk. Zyskała ona należy jej prestiż oraz uznanie, w głównej mierze dzięki stworzeniu specjalistycznego programu, służącego do sporządzania analizy charakterystyki energetycznej budynku, a także innych, inte
Energooszczędna przyszłość
Istnieją przypuszczenia, że za kilka lat świadczenia energetyczne staną się bardzo znaczącymi dokumentami. Na jakiej podstawie snuje się takie domysły? Technologia, również ta z zakresu nowoczesnego budownictwa wciąż się rozwija i ulepsza. Około roku 2021 wszystkie budynki powstające na terytoriu