Cegła suszona

Cegła suszona to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, wykorzystywanych głównie w krajach o gorącym klimacie. W języku polskim nazywa się ją „adobe” – termin ten wziął się z języka hiszpańskiego.
Przeczytaj również: Co na ściany w domu?
Surowiec ten zostaje poddany suszeniu na słońcu, a ponadto nie zostaje już wypalana. Upowszechniła się zwłaszcza w tych miejscach, w których obserwowano deficyt drewna, niezbędnego do wypalania cegieł.
Przeczytaj również: Działalność International Paper w Polsce
Tworzy się ją z iłu, gliny albo też mułu, zmieszanego z trawą czy też słomą. Cegły te, jak większość tego typu materiałów, formuje się na kształt prostopadłościanu.
Przeczytaj również: Wady i zalety tradycyjnych rozwiązań
Zaletą suszonej cegły jest na pewno jej koszt, za wadę natomiast należy poczytać słabą odporność na wszelkiego rodzaju opady czy zbyt duże nagromadzenie wilgoci. Dobrze sprawdza się więc jedynie w miejscach o suchym, pustynnym klimacie.
Dawniej cegła suszona była wykorzystywana także w Polsce. Przydawała się zwłaszcza do stawiania domów wiejskich, posiadających drewniane, szkieletowe konstrukcje.
Do słynnych budowli, wykonanych z tego materiału, można natomiast zaliczyć starożytne przykłady z Mezopotamii, Indii, Rzymu oraz Grecji.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Jakie są przyczyny depresji u młodzieży?
Wprowadzenie do problemu depresji u młodzieży ukazuje rosnącą powszechność tego schorzenia wśród nastolatków. Zrozumienie przyczyn depresji jest kluczowe, aby skutecznie wspierać młodych ludzi i przeciwdziałać temu zjawisku. Warto zwrócić uwagę na różnorodność czynników prowadzących do rozwoju tego

Po czym poznać, że ściany nie zostały dokładnie osuszone?
Dokładne osuszanie ścian jest kluczowe dla zachowania zdrowego i trwałego budynku. Niewłaściwe osuszenie może prowadzić do poważnych problemów, takich jak pleśń, grzyby czy uszkodzenia strukturalne. Te negatywne skutki wpływają nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na zdrowie mieszkańców. Dlate