Budowa skalniaka
Skalniak w ogrodzie to ciekawe rozwiązanie na urozmaicenie pleneru. Rośliny między kamieniami moga wyglądac ciekawie. Jednak najważniejsze jest ich odpowiednie zaplanowanie i dobór. Ponieważ nie każdy kwiatek czy trawa będą dobrze się czuły w takim układzie. Skalna kompozycja może znaleźć się tuż przy wejściu do domu by witać gości, ale równie dobrze bedzie się prezentowała w centrum ogrodu. Wszystko zalezy od indywidualnych upodobań właścicieli. Jak stworzyć ładny skalniak? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.
Własny skalniak w paru krokach
Na poczatku warto zaznaczyć, że skalniak nie powinien byc idealny. Przyroda nie planuje górskich łak używając kątomierza i liniki. Dlatego my również nie powinniśmy tego robić.
Skalniak powinien przypominac naturalne rozłożenie roślin i kamieni. Plan jest jak najbardziej mile widziany, ale nie odliczajmy każdego milimetra. Nie ma to najmniejszego sensu i przełoży sie na nieciekawy efekt końcowy budowy. Kiedy wybrana zostanie ostateczna lokalizacja skalniaka przechodzimy do oczyszczania terenu na jakim ma zostać usytuowany. Usunięciu ulec powinny wszystkie niepotrzebne elementy tj. drobne kamienie, zarośla. Dopiero na oczyszczonej ziemii możemy ustawić zewnętrzne ściany skalniaka. Budowe rozpoczynamy od ustawienia większych kamieni. W przestrzeni pomiędzy nimi trzeba przygotować podłoże na zasadzenie roślin. Czasem warto wysypać na nie trochę odpowiedniego nawozu, aby nasze kwiaty lepiej się przyjęły.
Usypane warstwy ziemii powinny delikatnie opaść i osadzić się. Dlatego należy odczekac dzień lub dwa z dalsza budową skalniaka, która oznacza zasadzenie wybranych roślin. Generalnie nie należy wybierać wysokich kwiatów i traw, gdy nie tworzymy alpinarium. Alpinarium to ogromny skalniak, który wymaa znacznie większego nakładu pracy i czasu. Na poczatek lepiej zdecydować się na jego mniejszy odpowiednik, czyli opisywany skalniak. Sadzając rośliny trzeba je pogrupować np. kolorystycznie. Ważne jest by były sadzone obok siebie, ale z zachowaniem małych odstepów. Ponieważ będą potrzebowały przestrzeni by czerpać niezbędne do rozwoju i wzrostu substancje mieralne, korzystać z promieni słonecznych i wody. Obfite podlanie jest jak najbardziej wskazane tuż po zasadzeniu.
Na samym końcu obsypujemy wszystko żwirem by efekt końcowy był atrakcyjny wizualnie. Najleprzymi roślinami nadającymi sie do budowy skalniaka są:
- krokusy
- cyprysy
- tulipany
- bergenie
- goździki
- dąbrówki rozłogowe
- dzwonki karpackie
.
Polecane artykuły
Zielone marki
Pierwszą firmą zaliczaną do grona „zielonych”, która zasługuje na szczególną uwagę jest BuildDesk. Zyskała ona należy jej prestiż oraz uznanie, w głównej mierze dzięki stworzeniu specjalistycznego programu, służącego do sporządzania analizy charakterystyki energetycznej budynku, a także innych, inte
Energooszczędna przyszłość
Istnieją przypuszczenia, że za kilka lat świadczenia energetyczne staną się bardzo znaczącymi dokumentami. Na jakiej podstawie snuje się takie domysły? Technologia, również ta z zakresu nowoczesnego budownictwa wciąż się rozwija i ulepsza. Około roku 2021 wszystkie budynki powstające na terytoriu