Zaprawy murarskie i tynkarskie

Aby mury w domu lub jakimkolwiek innym budynku użytkowym były trwałe i odpowiednio przygotowane, należy zadbać o właściwy dobór zapraw. Pierwsza z nich, czyli zaprawa murarska, składa się z piasku, wody oraz spoiwa.
Przeczytaj również: Co na ściany w domu?
Można wyróżnić kilka jej odmian: zaprawę cementową, cementowo-wapienną, wapienną oraz gipsowo-wapienną i gipsową. Co ciekawe, zaprawa murarska to zaledwie niecałe 8% objętości całego muru, a przecież to właśnie ona zapewnia mu stabilność oraz długowieczność.
Przeczytaj również: Działalność International Paper w Polsce
Aby spełniać swoje zadania, powinna charakteryzować się dużą przyczepnością, posiadać wyjątkowo dobre właściwości wiążące i mimo swej odporności na czynniki zewnętrzne, pozostawać łatwą do rozrobienia. Drugą bardzo ważną zaprawą budowlaną jest zaprawa tynkarska.
Przeczytaj również: Wady i zalety tradycyjnych rozwiązań
Zwykle określa się je jako cementowo-wapienne. Można je odróżnić od zapraw murarskich sposobem stworzenia oraz granulacją wykorzystanego piasku.
Zewnętrzne tynki powinny bowiem posiadać konstrukcję warstwową (trzy warstwy – obrzutka z bardzo gruboziarnistego piasku, warstwa właściwa średnioziarnista oraz gładź zewnętrzna. Dzięki takiemu przygotowaniu zaprawy te mogą z powodzeniem odciągać z muru sole mineralne i wilgoć.
Okres ich trwałości to zwykle ponad sześćdziesiąt lat.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Jakie są przyczyny depresji u młodzieży?
Wprowadzenie do problemu depresji u młodzieży ukazuje rosnącą powszechność tego schorzenia wśród nastolatków. Zrozumienie przyczyn depresji jest kluczowe, aby skutecznie wspierać młodych ludzi i przeciwdziałać temu zjawisku. Warto zwrócić uwagę na różnorodność czynników prowadzących do rozwoju tego

Po czym poznać, że ściany nie zostały dokładnie osuszone?
Dokładne osuszanie ścian jest kluczowe dla zachowania zdrowego i trwałego budynku. Niewłaściwe osuszenie może prowadzić do poważnych problemów, takich jak pleśń, grzyby czy uszkodzenia strukturalne. Te negatywne skutki wpływają nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na zdrowie mieszkańców. Dlate