Więźba dachowa

Jednym z bardzo ważnych elementów każdego domu z dachem spadzistym jest więźba dachowa. Nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z jej znaczenia, tymczasem stanowi ona bardzo ważną część ogromnej liczby domów jednorodzinnych. Można w pewnym uproszczeniu powiedzieć, że więźba stanowi szkielet dachu. Od tego jak będzie wykonana w niemałym stopniu zależy odporność części dachowej domu na wszelkie czynniki zewnętrzne. Stąd tak ważne jest, aby każda z więźb była wykonana zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Dobór drewna i projekt

Trzeba odpowiednio dobrać drewno na więźbę, a następnie właściwie je przygotować – mamy tu na myśli przede wszystkim optymalną impregnację. Krok kolejny to stworzenie projektu więźby odpowiadającej swoimi rozmiarami oraz innymi parametrami projektowi domu.

W założeniach tradycyjnego budownictwa za przygotowanie więźby odpowiada cieśla, zalicza się ona bowiem do wyrobów ciesielskich. Coraz częściej jednak więźby zamawia się w specjalistycznych firmach i są to tak zwane więźby prefabrykowane.

Nowoczesne łączenia

Więźba składa się przede wszystkim ze sporej liczby drewnianych belek połączonych ze sobą za pomocą złączy ciesielskich. W przypadku więźb prefabrykowanych zazwyczaj stosowane są tak zwane płytki kolczaste. Łączenia za ich pomocą są bardzo trwałe i wykonuje się je z użyciem specjalnej prasy ciśnieniowej, co gwarantuje świetną wytrzymałość każdego z połączeń. Gotową więźbę osadza się na stropie, który powinien gwarantować odpowiednią nośność, adekwatną do rozmiarów dachu oraz jego parametrów użytkowych. .