Wady i zalety tradycyjnych rozwiązań

W naszym kraju w dalszym ciągu dominuje tradycyjne budownictwo. Czy to dobrze, czy źle? Wszystko zależy od podejścia. Faktem jest, że decydując się na tradycyjną technologię budowy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami, ale także kosztami. Taki model budowy niekoniecznie jest oszczędny sam w sobie, ponieważ zmusza nas do skorzystania z materiałów budowlanych generujących określone wydatki.

Jednak jeszcze więcej mogą kosztować nas same prace – koszty wykonawcze przy budownictwie tradycyjnym to poważny problem.

Czas i pogoda

Budowa domu w takim systemie wymaga relatywnie długiego czasu, a czynności budowlane jakich muszą się podjąć wykonawcy są dość skomplikowane i czasochłonne. Nie ominie nas praktycznie żaden element z „typowego” zakresu czynności, począwszy od wylewki fundamentów, poprzez żmudne murowanie i stawianie ścian aż po wszelkie działania związane z dachem czy izolacją. Kolejnym ograniczeniem bywa pogoda, ponieważ wiele prac nie jest możliwych do wykonania przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Wszystko rozeznane

Plusem budownictwa tradycyjnego jest jednak to, że wszystkie typowe rozwiązania i technologie są znakomicie rozpoznane i w zasadzie nie mają przed nami jako inwestorami żadnych tajemnic. Również wykonawcy są świetnie przygotowani i dzięki temu potrafią efektywnie reagować na wszelkie zdarzające się problemy. Zdecydowana większość z nich to komplikacje typowe i powtarzalne, więc poradzenie sobie z nimi przychodzi dużo łatwiej. Musimy się zatem zastanowić nad tym, która opcja będzie dla nas najbardziej właściwa.

.