Technologie ocieplania budynków
Żyjemy w klimacie, w którym liczba ciepłych, słonecznych dni w ciągu roku jest dość poważnie ograniczona. Pociąga to za sobą pewne konsekwencje.
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że budynki, w których mieszkamy muszą być adekwatnie przygotowane na miesiące jesienne, zimowe oraz początek wiosny, a więc okresy, gdy w Polsce obowiązuje sezon grzewczy. Samo źródło ciepła w postaci kaloryferów CO czy własnego niezależnego pieca to zdecydowanie za mało.
Liczy się również odpowiednia izolacja termiczna budynku.
Uwaga na mostki
Głównym celem każdej izolacji jest minimalizacja strat ciepła, które występują w sposób naturalny i są zjawiskiem relatywnie trudnym do ograniczenia.
Dlatego tak ważne jest to, aby dom odpowiednio zbudować, a także zapewnić ścianom świetną, efektywną izolację. Dość częstym zjawiskiem jest powstawanie tak zwanych „mostków termicznych”, a więc swego rodzaju szczelin, przez które ciepło ucieka w szybkim tempie z wnętrza budynku.
Pojawienia się mostków trzeba unikać na zasadniczym etapie budowy.
Popularne izolacje
Ściany w budynkach ociepla się najczęściej za pomocą odpowiednio przygotowanych płyt styropianowych, jak również przy użyciu wełny mineralnej – wykorzystuje się w tych celach wełnę skalną lub szklaną.
Ta pierwsza w ostatnich latach zyskuje na popularności z uwagi na swoje naturalne pochodzenie i świetne parametry izolacyjne. Warstwa izolacji powinna mieć odpowiednią grubość dostosowaną do charakterystyki budynku.
Ekipa, która będzie ją instalować powinna mieć w tym zakresie odpowiednią wiedzę. .