Panele podłogowe czy deska?

Co powinno znaleźć się na podłodze, aby zachwycała ona wszystkich doskonałą prezencją? Możliwości jest sporo i jak zwykle jedynie od konsumenta zależy, na co padnie wybór. Jak we wszystkich kwestiach, tak i tutaj kluczowa będzie cena materiałów. Tych jest wiele – pojawia się tylko pytanie, która z opcji okaże się właściwa w naszym, bardzo konkretnym przypadku. Zasobność portfela ma duże znaczenie dla tego, jak będzie wyglądać podłoga w naszym domu czy mieszkaniu. Najbardziej budżetowe opcje to tekstylia podłogowe.

Wykładzina czy panele?

Wykładzina podłogowa to niski koszt i zadowalająca estetyka – przynajmniej na krótką metę. Wkrótce dadzą znać o sobie praktyczne wady, związane chociażby z utrzymaniem podłogi w optymalnej czystości. Znacznie lepsza pod tym względem będzie powierzchnia wykonana chociażby z paneli podłogowych.

Łatwo je umyć, nie ma kłopotu z usuwaniem z nich pyłu, kurzu oraz innych zabrudzeń. Wszystko odbywa się szybko i sprawnie. Cenowo panele wypadają rozmaicie – mamy mniej trwałe rozwiązania budżetowe, jak i te o wyższej cenie.

Deska, czyli opcja premium

Jeżeli dla kogoś panele to nadal zbyt niska półka jakościowa, to można iść o krok dalej i postawić na deskę podłogową. Tu mamy wiele opcji, a cena jest warunkowana przede wszystkim gatunkiem drewna użytego do produkcji deski. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za deskę dębową, ale też jej trwałość jest znakomita i do dziś spotkać można dębowe podłogi wykonane nawet setki lat temu. Tańsze gatunki drewna nie zmuszą nas do takich wydatków, jednak wciąż będą dużo droższe niż imitujące deskę panele. .