Ogrzewamy wodę użytkową

Doskonale wiemy, że człowiek nie jest stworzony do tego, aby myć się w zimnej wodzie. Podgrzania wymaga również woda używana do prania czy do pracy zmywarki. W tradycyjnych systemach za podgrzanie wody odpowiada przepływowy kocioł gazowy, zwany popularnie junkersem, a także specjalne podgrzewacze elektryczne – te ostatnie szczególnie często montowane w kuchni.

Jednak dom autonomiczny narzuca nieco inną filozofię podgrzewania wody, tak aby ograniczyć koszty i zrobić użytek z niezależności od płatnej energii z zewnątrz. Świetnym rozwiązaniem jest ogrzewanie wody za pomocą energii słonecznej. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie paneli solarnych oraz grzałek zasilanych uzyskanym w ten sposób prądem.

Inny sposób to użycie kolektora słonecznego zintegrowanego ze zbiornikiem na wodę, gdzie siła słońca jest bezpośrednio konwertowana na ciepło i używana do podgrzania wody. Ważne jest odpowiednie zaprojektowanie zbiornika, który powinien opierać się o izolację próżniową, taką jak w termosie. Dzięki niej wysoka temperatura wody może się utrzymywać przez dłuższy czas.