Kafelki i płytki podłogowe

Pozostając w kręgu zagadnień ceramicznych, pora zająć się szeroko rozumianą glazurą. Jej popularność jest bardzo duża. Pozwala w sposób diametralny zmienić charakter wnętrza, jest również szalenie praktyczna pod względem utrzymania jej w czystości. Kafelki jakie mogą pojawić się na ścianach są dostępne w ogromnej liczbie wzorów, kolorów oraz rozmiarów. To samo tyczy się płytek podłogowych. Obojętnie jakie mamy preferencje w zakresie wystroju wnętrz, zawsze udaje się nam znaleźć coś odpowiedniego – trzeba jedynie podjąć trafną decyzję i właściwie skalkulować koszty.

Parametry glazury

Ceny glazury są szalenie zróżnicowane, na co wpływ ma kilka czynników. Na pewno wyroby najbardziej renomowanych producentów będą nas kosztować bez porównania więcej niż te, za którymi stoją mniej znane marki.

Jednocześnie wcale nie musi występować żadna jakościowa „przepaść” pomiędzy nimi. Stąd raczej nie ma sensu inwestować zbyt dużych środków w płytki, no chyba że z jakichś względów tańsze nie wchodzą w grę. Także parametry wytrzymałości mają znaczenie – zawsze droższe okazują się płytki mrozoodporne, odpowiednie na przykład na taras.

Mat czy połysk?

Możemy zdecydować się na kafelki matowe lub z połyskiem. Plusem tych pierwszych jest to, że często mają cechy antypoślizgowe, co dla pewnego grona konsumentów może mieć znaczenie. Mają jednak istotny minus – nieco trudniej utrzymać je w czystości, ponieważ matowa powierzchnia silniej absorbuje zabrudzenia i sprawia, że ciężej je zmyć. Kafelki z połyskiem są zalecane na ściany łazienek, ponieważ dodają jej blasku. Na podłogę zdecydowanie lepsza będzie glazura matowa.

.