Gdzie kupować materiały na budowę?

Zawsze, gdy budujemy i urządzamy dom czy zabieramy się za kompleksową aranżację mieszkania, musi pojawić się naturalne pytanie o kupno materiałów budowlanych. Ma ono duże znaczenie, ponieważ czasami od miejsca robienia zakupów w zasadniczy sposób zależy koszt jaki poniesiemy z tego tytułu. Sklepy oraz hurtownie mają bowiem tę właściwość, że naliczają różne marże, raz wyższe, a raz niższe.

Są punkty znane z tego, że praktycznie wszystko kupimy w nich drożej niż w innych lokalizacjach, co zwykle wynika z kompleksowości zaopatrzenia. Kupujemy wygodniej, ale drożej.

Od producenta taniej

Interesującym rozwiązaniem jest zakup materiałów na budowę lub do wykańczania bezpośrednio od ich producentów.

Nie zawsze jednak taka opcja wchodzi w grę, ponieważ tylko niektórzy wytwórcy prowadzą we własnym zakresie dystrybucję swoich towarów. To rozwiązanie jest o tyle dobre, że całkowicie pomijamy łańcuch pośredników, a to zawsze skutkuje niższym wydatkiem na materiały. Warto też dowiedzieć się, czy pomocą w pozyskaniu tańszych produktów nie może nam służyć wykonawca bądź kierownik budowy. Jego umiejętności i rozeznanie rynku się przydaje, dlatego Kierownicy budowy zarabiają więcej niż murarze.

Szukać w sieci

Często dość rozległe branżowe znajomości pozwalają na kupno materiałów po atrakcyjnej cenie – dla oszczędnych żadna droga obniżenia kosztów nie będzie niewłaściwa. Poza tym warto dokładnie przyglądać się ofertom zamieszczanym w internecie. Stwarza on szerokie pole do redukcji kosztów, zwłaszcza na materiałowej „drobnicy”, choć nie tylko.

Czasami wyprzedawane są końcówki materiałów zastępowanych nowym wariantem przez producenta. To także ciekawa okazja, aby wydać mniej. .