Drewno na dom

Lista materiałów budowlanych, jakie można wykorzystać w celu zbudowania swojego domu jest naprawdę długa. Może się okazać, że będziemy mieli realny problem z wybraniem tej odpowiedniej opcji, a od tego sporo zależy. W przypadku budownictwa tradycyjnego najczęściej sięga się po określony typ cegieł (bloczków), które powinny spełniać konkretne wymogi i posiadać parametry istotne z naszego punktu widzenia.

Jednakże nie jesteśmy wcale skazani na beton i cegły, ale również nie musimy sięgać po bardzo innowacyjne technologie, które mają szereg plusów, jednak czasami wiele kosztują.

Podhalańskie tradycje

Od dawna już, i to praktycznie na całym świecie, buduje się domy drewniane. Także w Polsce mają one długą tradycję.

Wystarczy pojechać na Podhale, gdzie domy budowane z drewna cieszą się bardzo dużą popularnością i są wpisane w lokalny koloryt. Cały czas powstają też nowe, a za ich wznoszenie nierzadko odpowiadają właśnie ekipy z podhalańskich terenów. Niestety, nie zawsze są to ekipy rzetelne, więc na ich oferty trzeba zawsze reagować z dozą dystansu i weryfikować wiarygodność konkretnych wykonawców.

Przygotować materiał

Bardzo popularne są domy z bali drewnianych. Odpowiedniej jakości drewno na budowę najlepiej zamówić z zaufanego tartaku, musi ono bowiem spełniać określone parametry, musi być także specjalnie przygotowane. Impregnacja jest bardzo ważna, ponieważ ma uczynić drewno mniej podatnym na działanie ognia, a także ograniczyć rozwój wszelkiego rodzaju naturalnych szkodników drewna, które mogą występować i stopniowo osłabiać strukturę bali.

Warto, aby nad wznoszeniem takiego domostwa czuwał kierownik budowy doświadczony w temacie. .